O comună in plină dezvoltare

Investiții, Planuri de dezvoltare

Investiția Mennekes în Miroslava a fost o surpriză majoră pentru toată presa de business din România, după ce au anunțat că vor face o investiție de 11
milioane Euro în Parcul Industrial Miroslava. Inițial, nemții de la Mennekes au tatonat ideea construirii unei fabrici în Cluj sau în mai multe zone ale țării și au ales Miroslava pentru construcția primei fabrici din România. ”Este un succes notabil al Comunei Miroslava și al Parcului Industrial Miroslava atragerea unui investitor de asemenea
calibru, mai ales că vorbim despre una dintre cele mai mari investiții străine din domeniul industrial care se face în Iași în ultimii ani”, a declarat Dan Niță, Primarul Comunei Miroslava, care a participat activ la negocierile cu partea germană.
   Mennekes este o companie puternică care activează în industria automotive, fiind principalul furnizor european de cabluri, conectori și stații de încărcare pentru mașini electrice. Cu afaceri care depășesc cu mult 100 milioane euro și operațiuni în peste 90 de țări, Mennekes este furnizor oficial de echipamente electrice și electronice pentru companii auto de top precum Tesla, Jaguar, BMW sau Mercedes.
   Compania germană intenționează ca, până la finele acestui an, să înceapă deja primele teste ale noii fabrici, iar la începutul anului viitor să demareze producția. ”Conform graficului stabilit de investitorul german, lucrările la prima hală de producție se vor încheia în toamna acestui an, urmând ca, după o etapă de testare de câteva luni,
să înceapă producția de cabluri și conectori pentru mașini electrice. Cei de la Mennekes dețin în Parcul Industrial II Miroslava o suprafață de 30.000 mp teren și, conform strategiei lor de dezvoltare, intenționează ca în următorii ani să construiască și o a doua hală de producție pentru a-și crește capacitatea din România”, a declarat la rândul
său Dorel Codină, directorul Parcului Industrial Miroslava. Venirea companiei germane va înseamna nu doar o investiție de calibru în Miroslava, ci și crearea de noi locuri de muncă bine plătite. Mennekes urmează să angajeze câteva sute de oameni în cele două etape de dezvoltare propuse.

Parcul Industrial își propune să atragă investiții de peste 200 milioane Euro în Miroslava
În cei mai bine de patru ani de activitate, Parcul Industrial Miroslava a reușit să devină cel mai important obiectiv industrial din zona Moldovei și un hub de business care atrage zeci de investitori de calibru. Primul Parc Industrial în suprafață de 46 de hectare care este ocupat aproape la capacitate maximă a reușit să atragă până în prezent investiții de aproximativ 100 milioane Euro și un număr de aproape 60 de rezidenți care și-au construit sau urmează să construiască aici unități de producție, servicii sau logistice. Alături de Mennekes, care deja a demarat          investiția, mai există demersuri avansate cu alți doi investitori de calibru din străinătate, care vor să construiască unități de producție de mai multe zeci de milioane de euro. Doar în aceste cazuri, valoarea investițiilor va fi de peste 50 milioane euro, investiții care vor genera peste 1.000 locuri noi de muncă. De altfel, numărul estimat al angajaților din cele două parcuri industriale se va ridica a aproximativ 5.000 atunci când toți investitorii își vor finaliza obiectivele de investiții asumate.
    Mai multe firme și-au început deja producția în Parcul Industrial.
Dacă nemții de la Mennekes vor începe testele de producție în toamna acestui an, alte firme și-au finalizat construcțiile și au început deja producția în Parcul Industrial I Miroslava. Companii de renume precum Electra, cel mai mare producător de interfoane din România, Inovalabel – companie cu capital elvețian care produce și exportă etichete autocolante și, de asemenea, una dintre cele mai mari companii farmaceutice din România, Fildas Trading, fiecare dintre aceste firme finalizând deja investiții de mai multe milioane Euro. Tot în primul Parc Industrial și-au finalizat construcțiile și au început activitatea companiile Plastic&Paper Distribution, producător de mase plastice și ambalaje, Avinci – firmă de construcții industriale cu un portofoliu impresionant, Ressonance – unul dintre cei mai importanți distribuitori de materiale electrice, Zup Finestre – producător de tâmplărie termopan, Madras – industria auto-moto, Dogav Group – furnizor și distribuitor de sisteme de acoperiș, Amadam – reprezentanță Michelin, Deme Macarale – cea mai mare firmă de macarale din țară, până la finalul anului urmând a fi în curs de finalizare alte zece investiții de calibru.