Se extinde programul ridicării din poartă în poartă a deșeurilor reciclabile

Începând cu data de 18 ianuarie, compania Girexim a extins programul de ridicare a deșeurilor reciclabile din poartă în poartă și pentru satele Cornești, Proselnici, Dancaș, Găureni, Valea Miroslavei.

Cetățenii din satele menționate sunt invitați să scoată deșeul reciclabil la limita proprietății în zilele stabilite prin programul de ridicare a deșeurilor anuțat pentru anul 2021, care poate fi descărcat aici.

Tot de la începutul anului în curs, reprezentanții primăriei au verificat împreună cu reprezentanții Girexim modul în care se face selectarea deșeurilor în comuna noastră. Reprezentanții primăriei și Girexim reamintesc cetățenilor că lor le revine obligația de a selecta deșeurile și că, începând cu finalul lunii ianuarie, se vor aplica procedurile legale pentru situațiile în care deșeurile nu sunt selectate:

  1. La prima abatere, operatorul nu va mai ridica deșeurile dacă nu sunt selectate.
  2. La următoarele abateri se vor aplica sancțiunile prevăzute în HCL 142/2020, art. 11, litera d) amendă între 1000 și 1500 lei.